KKK

Helista meile: +372 5682 1121

E-R 09:00-17:00

Millal oleks aeg lastele kontaktläätsed osta?

Vanemad küsivad seda küsimust silmaarstidelt sageli siis, kui lapsed tunnevad esimest korda huvi kontaktläätsede kandmise vastu.

Lapsed

Mis vanusest alates tohivad lapsed kontaktläätsi kanda?

Pea neli miljonit alla 18-aastast Ameerika last kannavad kontaktläätsi. Füüsiliselt on lapse silmad kontaktläätsi võimelised taluma juba väga noorelt. Isegi mõnedel imikutel on katarakti või kaasasündinud silmahaiguste tõttu kontaktläätsed. Hiljutises uuringus, kus anti 8–11-aastastele lühinägelikele lastele kasutada ühepäevased kontaktläätsed, selgus, et 90 protsendil lastest polnud probleeme kontaktläätsede silma panekul või silmast eemaldamisel. Vanemate abi ei küsitud ning lapsed tegid seda iseseisvalt.

Kui kaalud võimalust oma lapsele kontaktläätsed soetada, siis kõigepealt uuri, kuidas Sinu laps oma teiste kohustustega hakkama saab. Kas ta oskab enda hügieeni eest hoolt kanda, kas ta hoiab magamistuba ja vannituba puhtana ning teeb kodutöid? Kui Su laps vajab sagedasi meeldetuletusi, et hoida asju puhtana ja järgida häid hügieenitavasid, ei pruugi ta kontaktläätsede kandmiseks veel valmis olla. Arvestada tuleb, et iga laps on erinev, mõni peab asju paremini meeles kui teine. Kui ta täidab selliseid ülesandeid hästi, võib ta kontaktläätsede kasutamisega suurepäraselt hakkama saada.

Lapsed on loomult head kontaktläätsede kandjad kui nad aktsepteerivad seda, et nad peavad kontaktläätsede eest hoolt kandma ja nende eest ise vastutama. Tavaliselt on nad nende kandmiseks väga motiveeritud ja kohanevad nendega üsnagi ruttu. Lisaks sellele järgivad nooremad lapsed mõnikord kontaktläätsede kandmise juhiseid paremini kui teismelised ja noored täiskasvanud, nii et neil võib esineda vähem probleeme kontaktläätsede ülemäärase kandmise või õigete kontaktläätsede lahenduste mittekasutamisega. 

Kontaktläätsed sportimiseks

Spordiga tegelevatele lastele pakuvad kontaktläätsed prillidega võrreldes mitmeid eeliseid. Kui Sinu laps kannab sportimiseks prille – isegi kui neil on löögikindlad polükarbonaatklaasid, võib ikkagi juhtuda, et sportides võivad raamide sees olevad klaasid puruneda ning põhjustada silmakahjustusi. Samuti võivad spetsiaalsed spordiprillid võistluste ajal uduseks minna, hajutades sellega nägemist ja lapse sportlikku sooritusvõimet.

Sportimiseks loodud kontaktläätsed kõrvaldavad need probleemid ja pakuvad ka muid eeliseid, sealhulgas takistusteta vaateväli mänguväljale ning parem perifeerne nägemine. See võimaldab Sinu lapsel reageerida teistele mängijatele ja objektidele kiiremini, nagu näiteks jalgpall või pesapall, mis läheneb küljelt. Kontaktläätsed püsivad ka lisaks Sinu lapse silmis stabiilsena, sel ajal kui ta mängib või jookseb, ega saa kuidagi välja kukkuda.

Paljud kontaktläätsed, eriti gaasi läbilaskvad (GP-) läätsed, võimaldavad parema nägemisteravuse kui prillid. See tähendab selgemat nägemist, mis võib parandada sportimistulemusi. Näiteks võib pesapallimängija näha palli mõni millisekund varem, sest läätsedega näeb ta kõike, mis toimub, teravamalt.

Enesekindlus läbi kontaktläätsede kandmise

Paljudele lastele on prillide kandmine ebamugav või neile lihtsalt ei meeldi see, millised nad prille kandes välja näevad. Kontaktläätsede kandmine võib sageli parandada seda, kuidas lapsed enda välimust näevad, tõstes nende enesekindlust.

Hiljutises uuringus osales 169 last, kes kandsid retsepti alusel prille. Uuringu käigus määrati neile prillide asemel kontaktläätsed ning seda tehes leidsid teadlased, et kontaktläätsede kandmine “parandab märkimisväärselt seda, kuidas lapsed ja teismelised end peeglist näevad.”Läätsi kandes ei ole nad enda suhtes niivõrd kriitilised kui siis, kui nad kannaksid prille. Uuringus osalenute hulgast väitis 71.2% 8–12-aastastest lastest ja 78.5% teismelistest, et nad eelistavad kontaktläätsi prillidele. Teadlased avastasid veel, et juba 8-aastased lapsed olid uuringus kasutatud silikoon-hüdrogeel kontaktläätsede kandmise ja nende eest hoolitsemisega sama võimekad kui teismelised.

Ühes teises uuringus määrati 484-le 8–11-aastastele lapsele juhuslikult kolmeks aastaks prillide asemel kontaktläätsed. Uuringu lõpus olid kontaktläätsi kandvate laste uuringutulemused kõrgemad nende füüsilise väljanägemise, sportliku pädevuse ja sotsiaalse aktsepteeritavuse kohta. Lapse üleminek prillidelt kontaktläätsede peale ei pea olema aga püsiv otsus. Kui Sinu laps ei kohane hästi või pole kontaktläätsede kandmise ja hooldamise eest võimeline vastutama, võib ta lihtsalt naasta prillide juurde. Kontaktläätsi saab alati ka hiljem uuesti proovida.

Lühinägelikkuse vastu kontaktläätsedega

Teine põhjus, miks võiksite kaaluda lapsele kontaktläätsede soetamist, on see, et mõnel juhul võib kontaktläätsede kandmine aeglustada lastel lühinägelikkuse edasi progresseerumist. Mitmed hiljutised uuringud on leidnud, et spetsiaalselt konstrueeritud gaasi läbilaskvad kontaktläätsed ja multifokaalsed pehmed kontaktläätsed hoiavad laste lühinägelikkuse edasi progresseerumise kontrolli all.

Hiljuti teatasid Uus-Meremaa teadlased, et eksperimentaalsed kahetise fookusega (ing k. dual-focus) pehmed kontaktläätsed suutsid aeglustada lühinägelikkuse progresseerumist 11–14-aastastel lastel, võrreldes tavaliste pehmete kontaktläätsedega. Kahetise fookusega kontaktläätsedel on lühinägelikkust täielikult korrigeeriv keskne optiline tsoon, mida ümbritsevad väiksema korrektsiooniga perifeersed tsoonid. Läätsede disain põhineb varasematel uuringutel, mis näitavad, et võrkkesta perifeerne fookus võib vähendada lapsepõlves silmamuna pikenemist, mis on seotud lühinägelikkuse progresseerumisega. Kahetise fookusega kontaktläätsed vähendasid 20 kuu jooksul lühinägelikkuse progresseerumist 70% protsendil uuringus osalenud lastest, pakkudes samas nägemisteravust ja kontrasti tundlikkust.

See kas Sinu laps on läätsede kasutamiseks valmis, sõltub täiesti lapse enda käitumisharjumustest. Kui laps oskab enda eest hoolitseda, peab meeles oma olulisemaid kohustusi, siis suurema tõenäosusega saab ta ka läätsede kasutamisega väga hästi hakkama. Kui mitte, siis saab alati kunagi hiljem uuesti proovida.

Kasutatud materjal:

Contact Lenses for Children (aprill 2017). Loetud 04.12.2019. Allikas: https://www.allaboutvision.com/parents/contacts.htm

0
    Ostukorv (0)
    Ostukorv on tühiTagasi esilehele