KKK

Helista meile: +372 5682 1121

E-R 09:00-17:00

Kuidas kontaktläätsed on tehtud?

     Oled Sa varem läätsi silma pannes mõelnud, kuidas on need valmistatud? Tänu suurenenud nõudlusele on hakatud suuremates kogustes  tootma küll odavaid, kuid hea kvaliteediga kontaktläätsi. Nõudus on suurenenud ka uute materjalide ja erinevate tugevuste järgi. See on sundinud tootjaid end kiirelt arendama ja üsna lühikese ajajooksul on saavutatud tehniline tipptase. 

 Kaasaegsus

Varasemalt on kontaktläätsi valmistatud treimise meetodil, kus lääts lõigati välja nööbikujulisest vormist. Kuna tänapäeval on vaja läätsi aina suuremates kogustes toota, kasutavad sellist meetodit nüüdseks vaid vähesed väiksemaid koguseid tootvad ettevõtted. Et pakkuda kvaliteetset, ent soodsat  kontaktläätsede tootmisviisi, on kaasaegne tipptehnoloogia ühendanud endas nii optika ja keemia, kui ka täpse tehnika ja mikrobioloogia.

                                    Treimise meetod

Disain

Läätse disain kujuneb välja vastavalt soovitud lõpptulemusele – kas lääts peab olema tooriline, multifokaalne, rolli mängivad ka erinevad materjalid.

Disainer disainib läätse arvutis, kus vastavas programmis luuakse läätsest kahe või kolme dimensiooniline kujutis. Programmis on täpselt kujutatud läätse optika ja geomeetria. Sellised programmid aitavad kaasa aberratsioone netraliseeriva optika loomisele ja läätse mugavuse ja liikumise sobivusele.

                                  Läätse mudel virtuaalkeskkonnas

Sisendi tootmine

Enamik masstootmises olevaid kontaktläätsi toodetakse tsentrifugaalvalu meetodil, kus läätsed vormitakse monomeeride plastikust vormidesse süstimise teel.

Disaneri järgmine samm on kavandada mustand, millest tehakse plastikust vormid. Vormide kavandamisel tuleb arvestada, et läätse lõpptulemust võivad mõjutada nende paisumine ja kahanemine erinevates situatsioonides.

Metallist stants, mis annab plastikust vormidele soovitud kuju, peab olema täpselt läätse kujuga – selleks pannakse stantsi sisend. Sisend on läätse metallist koopia, mis on kohandatud vastavalt läätse paisumisele või kahanemisele. 

Erinevad sisendid, mis moodustavad kas läätse eesmise või tagumise pinna, toodetakse vastavalt läätse disainile. Niivõrd täpseid komponente saab toota kasutades arvutiga juhitatavaid treipinke.

Need treipingid on võimelised tootma sisendeid,  mis oma täpsuse tõttu ei vaja hiljem eraldi töötlemist, nagu näiteks poleerimist. Treipinkidel kasutatavad lõikurid kopeerib läätsele täpselt sellise pinna,mida disainer on soovinud.  Sisendi füüsilisi karakteristikuid saab mõõta erinevate metroloogiliste tehnikatega –  interferomeeter näitab ära sisendi vormi, profiili ja kareduse.

Kuna  sisendi õrnuse tõttu võivad selle ära rikkuda nii temperatuur, üksik sõrmejälg või mikrotilk vett, kontrollitakse sisendi tegemist väga hoolikalt. 

                                      Sisendi treimine

Tsentrifugaalvalu meetod

Tsentrifugaalvalu meetodil tootmisel süstitakse monomeerid soojendatud tünni, kus kõrgel kiirusel ja surve all ronivad monomeerid seintele ning võtavad soovitud kuju. Vormi tühimik, milles monomeerid soovitud kuju saavad, imiteerib  kas läätse välimist (isast) või sisemist (emast) sisendit. Isaseid ja emaseid sisendeid saab toota eraldi või koos – 4-32 tükki korraga. 10 sekundiga võib üksik masin 8 tühimikuga toota 48 sisendit, mis teeb tootmise väga kiireks.

Ehkki läätsede valmistamine on erinevatel tootjatel mõnevõrra erinev, süstitakse enamasti vedelad monomeerid emasesse sisendisse, mille pannakse isane sisend. Vedela segu kogus peab olema täpne. Järgmisena surutakse vormid kokku ja neid hoitaks klambrite või keevitamise teel koos. 

Polümerisatsiooni toimumiseks töödeldakse komplekti kuumuse või ultraviolett valgusega.

Peale seda on lääts peaaegu valmis, misjärel on seda sisendite vahelt kätte vaja saada – selleks kasutatakse vett või mehaanilist eemaldust, vahel mõlemat.

Kuigi tsentrifugaalvalu meetodil tootmine on väga tavaline protsess kaasaegses tööstuses, nõuab plastikust vormide valmistamine selle uudsuse tõttu ülimat täpsust ja kontrolli. 

                                  Läätsede töötlemine UV-valgusega

 Pakendamine ja kontroll

Kui lääts on vormist eemaldatud, tuleb seda kontrollida.  Mõned tootjad on läätsede kontrollimiseks kasutusele võtnud arvutiga juhitavad kaamerad. Kõik defektsed läätsed eemaldatakse.

Peale kontrolli pakendatakse lääts soolalahusega täidetud blisterpakenditesse ja suletakse fooliumkaanega.
Blisterpakendid on steriliseeritud juba enne pakendamist, see toimub automatiseeritult, mispärast suure tõenäosusega pole ka inimkäsi seda katsunud – läätse saastumine on minimaalne.

Blisterpakendid on mugavad ja pakuvad läätse steriilsust mõnel juhul isegi kuni 7 aastat, soolalahus pakendi sees on tehtud silmaga võimalikult sobivaks.

Uued blisterpakendid on disainitud kliendile mõeldes – ülipeened krediitkaardi suurused blisterpakendid suruvad sulgemisel läätse lamedaks ning avamisel võtab lääts oma tavakuju. 


Tutvu Eesti parima läätsevalikuga pupilo.ee kodulehel ja saada oma tellimus juba täna teele! 🙂 

0
    Ostukorv (0)
    Ostukorv on tühiTagasi esilehele