KKK

Helista meile: +372 5682 1121

E-R 09:00-17:00

Silmatilkade kasutamine: Miks, kuidas ja kui palju?

Miks silmatilku kasutada tuleb?

Silmatilkade kasutamine on vajalik selleks, et vältida silmade kuivust. Kuid silmatilkade õige kasutamine nõuab natuke harjutamist. Järgnev teave peaks aitama muuta silmatilkade kasutamise sujuvamaks ja meeldivamaks kogemuseks.

Üks põhjuseid, miks silmatilkade kasutamine võib olla keeruline, on see, et silmamuna liikumine on silma loomulik refleks, mis muudab tilkade õigesse kohta jõudmise raskeks. Enamik inimesi eelistab, kui elukaaslane või pereliige aitab neid silmatilkade silma panemisega. Isegi kui on võimalik kelleltki abi küsida, on soovitatav ikkagi ise ära õppida, kuidas endale silmatilku panna, et saaksid seda teha alati kui vaja.

pilt silmatilkade silma panekust

Kuidas silmatilku korrektselt kasutada?

1. Kõige lihtsam on panna silmatilkasid pikali lamades. Kui Sa ei saa pikali heita, siis kalluta pead veidi tahapoole;

2. Kui oled paremakäeline, hoia silmatilkade pudelit parema käega, kasutades pöialt, nimetissõrme ja keskmist sõrme. Kui oled vasakukäeline, kasuta vasakut kätt;

3. Tõmba parema käe kahe varusõrme abil oma alumine silmalaug kergelt alla ja tõmba vasaku käe nimetissõrmega üles ülemine silmalaug;

4. Hoia silmatilkade pudelit otse silma ees. Vaata pudelit või pisut sellest mööda;

5. Pigista pudelit õrnalt nii, et üks või kaks tilka vabaneksid;

6. Pärast tilkade panemist lase silmalaugudest lahti ja sulge silm umbes minutiks;

7. Korda sama teise silmaga.

Hea teada:

 • Silmatilgad töötavalt efektiivselt, kui neid pannakse silmamunale või roosale alale silma nurgas nina lähedal;
 • Kui silmatilk langeb ülemisele või alumisele ripsmele, peaksid tilgad uuesti proovima silmale panna, kuna läbi ripsmete need silma õigesti ei niisuta;
 • Enne silmatilkade kasutamist pead alati korralikult käsi pesema;
 • Kui pead kasutama erinevat tüüpi silmatilku, peaksid iga manustamise vahel ootama vähemalt 3 minutit. Nii saavad esimesed tilgad enne järgmiste tilkade kasutamist korralikult imenduda.

Kui palju silmatilku kasutada võiks ja millal on liiga palju?

Kui leiad end pidevalt silmatilkade järele haaramas, siis võib olla aeg hakata uurima sügavamat probleemi: Miks tunned, et pead neid nii tihti kasutama? Need on küll kiire lahendus sügelevatele või ärritunud silmadele, kuid ei ravi aga seda, mis ärrituse algselt põhjustada võis.

American College of Allergies, Asthma and Immunology kirjutab, et silmatilku ei tohiks kasutada regulaarselt kauem kui paar nädalat välja arvatud juhul, kui Sinu silmaarst on seda soovitanud.

Dr. David McGarey sõnul sõltub silmatilkade kasutamise regulaarsus nende tüübist, kuid muret tekitab siiski ikkagi ka silmatilkade regulaarne kasutamine: „Kui arst pole käskinud käsimüügiravimeid kasutada, ei tohiks neid igapäevaselt tarbida. Need ei ole mõeldud pikaajaliseks silmahoolduseks, need pakuvad kõigest ajutist leevendust,” selgitab ta.

Kolm märki, et võibolla kasutad liiga palju silmatilku:

1. Ületad järjepidevalt igapäevase kasutamise soovitusi;

2. Sinu arvates on silmatilgad pigem pikaajaline ravi kui ajutine ravi;

3. Sul on seadistatud regulaarne igakuine silmatilkade tellimuspakett.

Kõik silmatilgad pole samad. Loe siit ja pane tähele, milliseid silmatilku Sina kasutad:

Silmatilkade tüübidKirjeldus
KunstpisaradNiiskuse säilitamiseks kasutatakse kunstpisaraid. Need sisaldavad sageli elektrolüüte või paksendajaid. Kunstpisarad on saadaval säilitusainetega ja ilma. Kui kasutad neid sageli, on soovitatav kasutada üheannuselisi säilitusaineteta silmatilku.
Meditsiinilised/ravimiga silmatilgad   • Ravimiga silmatilgad: need sisaldavad sümpatomimeetikume, vasokonstriktsiooni soodustavat koostisosa. Veresooned laienevad ärritusest ja need tilgad aitavad pindmisi veresooni „kinni tõmmata”. Kuigi seda tüüpi silmatilgad võitlevad ärrituse või punetuse vastu, on see täiesti vastupidine sellele, kuidas inimkeha sellega ise loomulikult toime tuleks.    • Allergiavastased silmatilgad: ravimkoodiga silmatilkade alamhulk, need tilgad sisaldavad antihistamiine. Nende pikaajaline kasutamine võib aga kuivust ja ärritust vastupidiselt toimele, hoopis ise tekitada.

Kunstpisarad ega ravimiga silmatilgad ei vaja retsepti. Need on erinevad antibiootikumidest või steroidide tilkadest.

Silmatilkade ületarbimise riskid:

 1. Liigne kasutamine võib põhjustada veresoonte kokkutõmbumist silmas. Sellisel juhul ei saa Sinu silma valge kest (sklera) vajalikku hapnikku ja toitaineid. Kui Sa kasutad silmatilku liiga palju, võivad Sinu silmad sellega ära harjuda ja selle mittekasutamisel võivad silmad hakata sügelema ning võib tekkita infektsioon.
 2. Liigne kasutamine võib silmade loomulike pisarate toimet vähendada. Liigne kasutamine võib tekitada silmas kuivust ning loomulikel pisaratel ja loomulikel niisutajatel on silmas raske vajadusel ilmneda.
 3. Liigne kasutamine võib varjata tõsisemaid probleeme. Mõni nahalööve võib näiteks olla lihtsalt rohuallergia, kuid mõnikord võib see olla ka mõni hullem bakter. Sügelevate, punaste silmade taga võib olla peidus mõni tõsisem haigus ehk lase ennast vajadusel kontrollida.

Silmatilkade ületarbimine võib varjata järgnevaid sügavamaid haigusi:

Roosa silm (konjuktiviit): viiruslik või bakteriaalne silmainfektsioon, mis põhjustab ühe või mõlema silma sügelust, põletust ja turset. Mõnel juhul saab keha ise selle vastu võitlemisega hakkama; teisel juhul on vaja antibiootikume.

Trauma: silma hõõrumine või kriimustamine võib põhjustada veresoonte purunemist, muutes silma punaseks ja sügelevaks. Mõne tõsisema trauma korral on vajalik operatsioon või silmatilkade väljakirjutamine.

Blefariit: põletikulised ja punased silmaalused, mis on põhjustatud bakteriaalsest infektsioonist, silmade kuivusest, näärmete talitlushäiretest või parasiitidest, mis kõik vajavad täiendavat ravi.

Silmade koormus: Terve päev tööl keskendumine võib põhjustada väsinud, pinges ja ärritunud silmi ning lõpuks võib hoopis vaja minna prille.

Allergiad: allergia näiteks lemmikloomade vastu võib avalduda kuivade, sügelevate silmadena. Soovitatav on sel puhul külastada allergoloogi ja välja selgitada allergiat põhjustavad täpsed tingimused.

Võõrkehad: silmas võib olla mõni võõrkeha – tolm, ripsmekarv või muu selline. Kui Sul on pikaajalisi probleeme kuivade või sügelevate silmadega, siis veendu, et võõrkeha pole süüdlane.

Hoolitse enda ja oma silmade tervise eest!

Kasutatud materjal:

https://www.ksa.ee/ksa-blog/a-short-introduction-to-using-eye-drops-correctly

https://www.goodeyes.com/dry-eye/are-you-overusing-eye-drops/

0
  Ostukorv (0)
  Ostukorv on tühiTagasi esilehele