KKK

Helista meile: +372 5682 1121

E-R 09:00-17:00

Progresseeruvad ehk mitmevaatelised prilliklaasid – kellele ja miks?

Progresseeruvad ehk mitmevaatelised prilliklaasid kirjutatakse tihti välja siis, kui inimesel on alganud presbüoopia ehk vanaeanägemine. Presbüoopia algab pärast 40ndat eluaastat, kui inimene tunneb udust nägemist kui ta loeb, õmbleb või teeb arvutiga tööd. Presbüoopia esineb ka siis, kui varem pole üldse prille olnud ja nägemine on kõikidele kaugustele olnud hea. Vanaeanägemine esineb ka siis, kui lühinägevad (miinusprillikandjad) inimesed ei näe oma tavapärase kaugtugevusega lähedale.

Inimese vananedes, muutub nii lähedal asetevate kui ka kaugemal olevate asjade vaatamine raskeks. Sellisel juhul tulevadki appi mitmevaatelised klaasid, millega näeb nii lähedale kui ka kaugele ehk prille ei pea vahepeal vahetama või lugemisprillidest üle vaatama.

Selgitav pilt progresseeruvate, ehk mitmevaatalisete prillide kohta. Ülemise osaga näeb kaugele, keskmise osaga näiteks arvutit ning alaosaga lähedale (lugemiseks):
1. KUIDAS PROGRESSEERUV PRILLIKLAAS TÖÖTAB?
Progresseeruvad prilliklaasidega saab vaadata erinevatele kaugustele ilma, et peaks prille vahepeal ära võtma. Prilliklaasi ülosast hakkab tugevus liikuma mööda kanalit lugemistugevuse poole ehk klaasi ülaosaga saab vaadata kaugele, pilku alla poole viies on selgemalt näha arvutit ja lõpuks ajalehte, ajakirja.

Multifokaalse prilliklaasi puhul on äärealad udused ning moonutatud. Külgedele nägemiseks peab liigutama rohkem pead, mitte silmi.

2. MILLINE NÄEB PROGRESSEERUV PRILLIKLAAS VÄLJA?
Mitmevaateline prilliklaas ei erine palju tavalisest ühevaatelisest prilliklaasist. Prilliklaasil pole akent, nagu näiteks bifokaalsel või trifokaalsel klaasil on.

Prilliklaasile on ainult peale graveeritud märgid, mis on vajalikud optikule. Märgid pole kandjale nähtavad ning need ei sega vaatamist.

3. KELLELE?
Progresseeruvad prilliklaasid sobivad eelkõige neile:

1. Kes ei näe hästi kaugele ega lähedale;
2. Kes on väsinud vahetamast prille, et näha kaugele ja lähedale;
3. Kes ei taha üle lugemisprillide vaadata kaugele;
4. Kelle miinustugevus kaugele ei sobi enam lähedale vaatamiseks;
5. Kes tahab, et prillid oleks individuaalselt tema järgi tehtud;
6. Kes tahab minna bifokaalsetelt/trifokaalsetelt üle progresseeruvatele.

4. KUIDAS MÄÄRATAKSE?
Progresseeruvate prilliklaaside tegemiseks on vaja teha esmalt hoolikas nägemiskontroll.

Kliendi ja optometrist/silmaarsti vahelise koostöö tulemusena määratakse sobivad tugevused nii kaugele kui ka lähedale.

Enne klaaside tellimist mõõdetakse ära kliendi silmavahe, prilliklaasi kaugus silma sarvkestast, raami kalle ja kumerus, pupilli kõrgus.

5. ESIMESED PROGRESSERUVAD PRILLID
Kui hakkad alles esimest korda mitmevaatelisi prille kasutama, siis siin on mõned näpunäiteid, kuidas kiiremini harjuda.

1. Alusta prillide kandmist alles järgmisel päeval, kui prillid oled kätte saanud.
2. Harjutamist alusta kodus, et saaksid tunnetuse kätte, kuhu peab silmi liigutama, et näha selgelt.
3. Kasuta neid prille nii tihti kui võimalik, et harjumine oleks kiirem. Ära kasuta oma vanu prille harjumisperioodil.
4. Ole ettevaatlik treppidest liikumisel, liiguta rohkem pead alla, muidu vaatad läbi lugemisosa.
5. Esimestel päevadel ei ole soovitatav sõita autoga või teha muid tegevusi, mis hõlmavad head nägemist.

Kui Sa tunned iiveldust, peavalu vms, siis ei tähenda see, et progresseeruvad Sulle üldse ei sobi. Mine julgelt tagasi optikapoodi ja räägi oma murest oma optometristile/silmaarstile. Vahel aitab ka prillide painutamine. Kindlasti vaadatakse üle ka retsept ning vastavalt vajadusele tehakse selles muutused.

Kui oled varem progresseeruvad prille kasutanud ning need pole sobinud, siis võib proovida mõne aasta pärast uuesti. Aja möödudes täiustub nii tehnika kui ka tehnoloogia. Harjumine uue põlvkonna mitmevaateliste prillidega võib olla tunduvalt kergem.

Juhul, kui progresseeruvad prilliklaasid Sulle tõesti ei sobi, siis on alternatiivideks bifokaalsed ja trifokaalsed prilliklaasid.

6. LISAVÕIMALUSED
Nii nagu on võimalik tavalistele ühevaatelistele klaasidele panna erinevaid pinnakatteid ja töötlusi, siis saab seda teha ka progresseeruvatele klaasidele.

Kindlasti oleks hea lasta panna oma klaasidele kõva-, peegeldusvastase ja mustsusthülgava kattega klaasid. Lisaks võib veel juurde võtta antistaatilise kattega klaasid, mida on veel kergem ja lihtsam puhastada.

Arvutitöö puhul on hea kasutada sinist valgust tõkestavat pinnakatet. Hoya pakub sellist klaasi BlueControl katte nime all

Mitmed klaasitootjad pakuvad progresseeruvaid prilliklaase, mis siseruumides on heledad ja välitingimustes on tumedad. Selliseid klaase nimetatakse fotokroomseteks ehk isetumenevateks. Need muudavad värvi UV toimel, mida rohkem on UV-kiirgust seda tumedamaks need lähevad. Enamus fotkroomseid klaase ei muuda värvi autos, kuna autoklaas lõikab UV-kiirguse ära. Küsi kindlasti optika poest, milliseid isetumenevaid klaase nemad pakuvad.

0
    Ostukorv (0)
    Ostukorv on tühiTagasi esilehele