KKK

Helista meile: +372 5682 1121

E-R 09:00-17:00

Läätsekandjate hirmud – asjad, mida tegelikult pole vaja karta.

Küsisime enda Facebooki fännilehel inimestelt, et kas neil on hirme seoses kontaktläätsede kasutamisega. Selgus, et väga paljudel inimestel on sarnased hirmud, mida tegelikkuses üldse kartma ei pea. Loomulikult tasub olla hoolas ja täita kõiki kontaktläätsede kasutamise ja hooldamisega seotud nõudmisi, kuid kindlasti muretsemiseks põhjust pole. Saime väga palju erinevaid kommentaare, aga põhiliselt hõlmasid kõik mured 10 erinevat teemat, millele siin postituses ka vastuse annan.

Hirm nr. 1 – Silma võrkkest kulub õhukeseks ning pärast ei saa laseroperatsiooni teha
.

Laserprotseduuride teostamisel on tegelikult oluline just sarvkesta paksus, mis enamikul inimestel on 520-560 mikormeetrit. Sarvkest on silmamuna kattev eesmine läbipaistev osa ning lühinägevuse korrigeerimisel lihvib laser sarvkesta õhemaks. Samas kontaktläätsede kasutamine sarvkesta õhemaks ei kuluta.

Hirm nr. 2 – Lääts läheb silmas kuhugile peitu ja seda ei saa enam kätte.

Tihti inimesed arvavad, et lääts saab kuhugile silma taha ära kaduda, kuid sellist võimalust kindlasti pole. Lääts võib küll vahel kokku kleepuda ja lau alla jääda, kuid läbi lau masseerides tuleb see ikka välja.

Hirm nr. 3 – Kas pikaajaline kasutamine silmadele mingit mõju ei avaldada!?

Kui läätsi õigesti hooldada ja mitte üle aja kasutada, siis võib läätsi muretult kanda aastaid. Mul on patsiente, kes on läätsi igapäevaselt kandnud probleemideta 15 aastat ja enamgi. Ning tänapäeva kontaktläätsed on juba ka oluliselt silmasõbralikumad, kui need olid veel 15 aastat tagasi.

Hirm nr. 4 – Kui liiv läheb läätse ja silma vahele, et see kahjustab kuidagi silma.

Vahel ikka juhtub, et mingi liivatera või prügi satub silma. Silma kaitsevad aga pisarad ja laud. Kui liivatera või mingi prügi satub silma, siis hakkab silm vett jooksma ja proovib võõrkeha silmast eemaldada. Mõnikord sellest piisabki ja võõrkeha tuleb välja. Silmi aga ei tohiks hõõruda, kuna siis pole ka võimalust, et liiv läheb läätse ja sarvkesta vahele. Võimalusel tuleks lihtsalt silma loputada ja lääts eemaldada.

Hirm nr. 5 – Äkki satub silma bakter.

Kui pidada hügieenist lugu (pesta käsi, läätsi korralikult hooldada, kasutada kvaliteetseid hooldusvahendeid ning läätsi kanda ettenähtud aja jooksul), siis nägemine läätsede kasutamise tõttu ei halvene ning nakkust ei saa.

Hirm nr. 6 –  Ei saa läätsi silma.

Nagu öeldakse – harjutamine teeb meistriks. Esimestel kordadel tasub kindlasti aega varuda ning rahulikult läätsi silma panna. Esimestel kordadel võib läätsede silma saamiseks minna 30 minutit või kauemgi, kuid juba peagi käib läätsede silmapanek vaid mõned sekundid. Soovitan vaadata ka ühte tehtud videot, kus õpetan läätsi silma panema ja silmast eemaldama: http://bit.ly/laatsede_kasutamine

Hirm nr. 7 – Lääts läheb silmas katki ja see teeb haiget.

Läätsed võivad mõnikord tõesti katki minna. Enamasti juhtub see kas silmast äravõtmisel, konteineri vahele jäädes või küünega vigastades. Silmas iseenesest lääts katki ei lähe. Kui katkine lääts on silmas, siis see natukene kraabib ja on ebamugav. Sellisel juhul tuleks lääts silmast eemaldada ja kontrollida kõik servad üle. Kui lääts on äärest katki, siis tuleks selle kasutamine lõpetada ja kasutusele võtta uus terve lääts.

Hirm nr. 8 – Pidevalt läätsi kandes silmanägemine halveneb.

Kontaktläätsed, nagu ka prillidki, on abivahend, et paremini näha. Kumbki neist nägemist ei halvenda, lihtsalt lühinägelikkus võib suureneda olenevalt pärilikkusest, silmade koormusest ja muudest teguritest. Eelnev jutt kehtib, kui läätsi korralikult puhastada ja kanda – et ei tekiks sarvkesta põletikke, mis küll nägemist võivad halvendada.

Hirm nr. 9 – Unustan läätsed enne sauna minekut silma ja need sulavad silma ära. Samuti kuskil lõkke ääres läätsed sulavad silmas ära.

Kuumas saunas soovitatakse läätsi mitte kanda, kuna nad kuivavad rohkem ning nende läbipaistvus võib kannatada. Samas kindlasti ei tasu karta seda, et lääts hakkab silmas sulama, seda kindlasti ei juhtu.

Hirm nr. 10 – Unustan läätsed kogemata ööseks silma.

Kui juhtub, et jääte läätsedega magama (sellistega, millega ei ole magamine ettenähtud), siis ärgates ei tasuks kohe hakata läätsi silmast ära võtma. Tasub natukene oodata kuni pisarad silmi niisutavad ning lisaks võiks tilgutada silma ka niisutavaid silmatilku ning alles siis läätsed silmast ära võtta. Aga tänapäeval on olemas ka selliseid üleöö kantavaid läätsi (nt. Biofinity), millega võib ka magama jääda ning sellest midagi ei juhtu.


P:S. Kas Sul on mõni hirm/küsimus kontaktläätsedega seoses, millele siit postitusest vastust ei saanud? Kui jah, siis kirjuta info @ pupilo.ee ja vastame Sulle! 🙂 

0
    Ostukorv (0)
    Ostukorv on tühiTagasi esilehele