KKK

Helista meile: +372 5682 1121

E-R 09:00-17:00

Kuidas mõjutab Sinu silmi uni?

Me kõik teame, et piisava une saamine on oluline, et püsiksime terved ja tähelepanelikud, kuid oled Sa kunagi mõelnud, mida selle puudumine Sinu silmadele teha võib?

Kuidas mõjutab Sinu silmi uni

Uni on taastav kõikidele kehaosadele, kaasa arvatud tunnetus ja immuunfunktsioon. Piisava une saamise korral püsid erksana, Su keha suudab paremini nakkuste vastu võidelda ja see annab Sinu silmadele niiskuse ja puhkuse, mis on vajalik nende elutalituseks.

Vaatame, kuidas uni võib Sinu silmi mõjutada, ja anname näpunäiteid, kuidas efektiivsemalt oma unetunnid kätte saada.

Mida teevad silmad siis kui Sa magad?

Meie unetsüklis on üks etapp, mida nimetatakse kiireks silmade liikumiseks (ing k. rapid eye movement – REM). REM-une ajal liiguvad meie silmad kiirelt silmalaugude taha ja keha jääb liikumatumaks. Just selles etapis näeme me und. Pole veel teada, miks meie silmad sellel etapil nii palju ja kiiresti liiguvad, kuid mõned usuvad, et see võib olla tingitud sellest, et kuna me vaatame n-ö stseene oma unenägudes.

Miks silmad valutama hakkavad, kui piisavalt ei maga?

Kui Sa ei maga piisavalt, võivad Su silmad järgmisel päeval olla pinges, kuivad ja sügeleda. Unepuudus võib põhjustada silmadele üleliigset koormust, veresoonte lõhkemist ja silmade kuivamist. Meie silmad näevad päeva jooksul väga palju erinevaid asju. Pärast seda, kui oled terve päeva erinevates kohtades käinud, erinevaid ülesandeid teinud, on oluline, et silmad saaksid iga öö piisavalt puhkust. Piisava une saamine annab Sinu silmadele kogu öö vajaliku niiskuse, et need saaksid päevasel ajal korralikult toimida.

Kas kontaktläätsi võib ööseks silma jätta?

Mõned kontaktläätsed on mõeldud pikemaajaliseks kandmiseks ja neid võib kanda ka üleöö, kuid konkreetse brändi peaks Sulle määrama optometrist või silmaarst retsepti alusel.

Üldiselt ei tohiks aga oma kontaktläätsedega magama minna. Kontaktläätsedega magamine takistab öösel hapniku juurdepääsu Sinu silmadele, mis võib põhjustada nende kuivamist ja ärritust. Eemalda oma läätsed alati enne magamaminekut.

Miks mõned inimesed lahtiste silmadega magavad?

Inimestel, kes magavad avatud silmadega, on tavaliselt kahjustunud näonärvid või silmalaud. See seisund ei ole kahjulik, kuid see võib põhjustada silmadele terviseprobleeme. Öösel muutuvad avatud silmad väga kuivaks, kuna need pole kaetud silmalaugudega, mis aitaks pisaraid silmade pinnale tekitada.

Kui Sul on hommikul või kogu päeva vältel silmad valusad, siis on soovitatav kasutada mõnda rahustavat antibakteriaalset silmageeli nagu näiteks Blephagel 30, mis on spetsiaalselt loodud silmakaebuste vältimiseks. Kui sümptomid püsivad, siis on kõige mõistlikum külastada silmaarsti, et välja selgitada silmavaevuse põhjus ja seda seejärel ravida.

Kuidas ennast õigesti välja puhata?

Uni mängib olulist rolli meie üldises tervises. Sellest hoolimata otsustavad paljud inimesed puhkust oluliseks mitte pidada. Täielikuks taastumiseks on inimkehal vaja vähemalt 6 tundi puhata. Kui Sul on magamisraskusi, leiad siit näpunäited, kuidas rohkem ja efektiivsemalt magada:

1. Proovi päeva jooksul nii palju kui võimalik päikese käes viibida.

Valguse neeldumine päeva jooksul aitab Su kehal erksamana püsida. See tõstab ka õhtuti Su une kvaliteeti. Võid lõunapausil tööl väljas jalutada või laua taga istudes päevavalguslampi kasutada.

2. Vähenda valguse (ja digiekraanidega) kokkupuudet vähemalt 2 tundi enne magamaminekut.

Nii nagu päeval on hea võimalikult palju päikese käes viibida, kehtib õhtul aga vastupidine reegel. Valguse taset võiksid vähemalt 2 tundi enne magamaminekut võimalikult palju vähendada, sest digiekraanide sinine tuli võib hiljem takistada Sinu magamajäämist. See paneb keha arvama, et see on endiselt päevasel režiimil ja et Sa peaksid ärkvel püsima. Proovi õhtul kuulata taskuhäälingusaateid või lugeda raamatut, põhitule asemel kasuta ka lampi.

3. Pole tähtis, mis kell magama lähed, ärka lihtsalt iga päev samal kellaajal (nii palju kui võimalik).

Regulaarne unerutiin aitab Sul paremini magada, kuna keha hakkab sellega ära harjuma ning hakkab edaspidi automaatselt teatud kellaajal ära väsima. Pärast mõnda aega kui seda rutiini katsetanud oled, võid märgata, et ärkad vahetult enne äratust. Isegi kui Sul ei õnnestu alati oma rutiinist kinni pidada, siis proovi seda teha nii palju kui saad. Regulaarne unerutiin on hea tervise säilitamiseks vajalik

4. Väldi öösel alkoholi tarbimist.

Ehkki alkoholitarbimine aitab uinuda, on Sinu uni seda tarbides tihtipeale väga kerge ja halva kvaliteediga. See on üks põhjustest, miks inimesed kipuvad end nii väsinuna tundma, kui eelmisel õhtul liiga palju alkoholi tarbiti. Alkoholi tarbimine mõõdukas koguses on normaalne, kuid lihtsalt veendu, et see ei toimuks enne magamaminekut.

5. Kaalu silmamaski kandmist (magamise ajal).

Eriti suvekuudel, kui varahommikuti läheb väga valgeks, võib silmamask aidata valgust blokeerida. Valgus äratab su keha üles, nii et kui Su silmad puutuvad valgusega kokku liiga vara hommikul, ärkad üles enne, kui oled selleks valmis, mille tulemuseks on ebakvaliteetsem uni. Kui silmamaskid pole Sinu teema, võid proovida ka pimendavaid ruloosid.

Kvaliteetuni ja teatud unetundide arv on hea eluviisi tagamiseks väga olulised ehk ole hea ja hoolitse enda eest. Järgi neid nõuandeid, kui veel endale head unerutiini luua pole suutnud ning tänu sellele väldid tulevikus mitmeid tervise- ja silmadega seotud probleeme.

Kasutatud materjal:

How Sleep Affects Your Eyes (september 2019). Loetud 20.12.2019. Allikas:https://www.feelgoodcontacts.com/blog/how-sleep-affects-your-eyes

0
    Ostukorv (0)
    Ostukorv on tühiTagasi esilehele