...
KKK

Helista meile: +372 5682 1121

E-R 09:00-17:00

Kuigi läätsede kasutamine võib esialgu üsna keerulisena tunduda ning nende silma saamine aeganõudev olla, siis juba pärast paari kasutamist on asi selge. Pikaajalised läätsekandjad saavad läätsesid silma panna ja silmast võtta isegi ilma peeglita ning see kõik võtab aega ainult mõned sekundid. Harjutamine teeb meistriks! 🙂

Kui Sa pole varasemalt kunagi läätsesid kasutanud siis soovitaksin kõigepealt määrata endale aeg silmaarsti või optometristi juures. Silmaarsti või optometrist kirjutab Sulle läätseretsepti ning aitab ka esimest korda läätsed silma saada. 

Kui läätseretsept olemas ning kontaktläätsed ostetud, siis tuleks meeles pidada, et läätsed on ikkagi võõrkeha Sinu silmades, mistõttu vajavad silmad aega, et läätsedega harjuda. Esimestel päevadel ei soovita läätsesid silmas hoida kauem kui 2-4 tundi. Siis hakata järjest pikendama kandmisaega paari tunni kaupa, kuni 8-12 tundi ööpäevas. Kuuajalisi ja ööpäevaringseks kandmiseks mõeldud läätsi võib kanda kauem. Kontaktläätsede päevase kandmise pikkus sõltub kontaktläätse tüübist, individuaalsest sobivusest, valiku õigsusest, silmade seisundist, kandmispaigast, töö iseloomust, hooldusvahendi sobivusest ja teistest asjaoludest. Kontaktläätsedega harjumine võtab aega umbes 2 nädalat.

Tuletame ka meelde, et kontaktläätsede kasutusaeg algab sellest momendist, kui steriilne pakend on avatud ja lääts esimest korda silma pandud ning ei olene sellest, kui tihti läätsesid kasutatakse. Kõikide läätsede kohta on tootjad andnud ettekirjutised, kui kaua võib läätsesid kanda. Läätsede üle ettenähtu perioodi kandmine ei pruugi esialgu koheselt ebamugavustunnet ega ärritust tekitada, kuid pikas perspektiivis võib läätsede üle ettemääratud aja kasutamine tekitada püsivaid kahjustusi.

Järgnevad videos õpetab meie silmaarsti Dr. Merle Piik kontaktläätsi silma panema ning silmast eemaldama:

Läätsede silmapanek

Enne läätsede silmapanekut peske alati hoolikalt käed.

Võtke läätsed pakendist välja ja pange need konteinerisse nii, et parema silma lääts R tähega märgitud konteinerisse ja vasak lääts S tähistatud konteinerisse. Läätsede silmapanemist kui ka äravõtmist alustage alati paremast silmast, siis ei lähe läätsed segamini.

Üritage leida läätsede silmapanemiseks koht , kus te saate tegutseda sileda pinna kohal. Kui panete läätsi silma kraanikausi kohal, sulgege vee äravoolukoht punniga. Läätsede silmapanekuks püüa vältida juhuslikke kohti (ühiskondlikud tualettruumid, vannitoad jne.). Soovitav oleks seda teha istudes laua taga ja kasutades lauapeeglit.

Läätsede silma asetamiseks on kaks moodust. Valige neist üks, mis tundub mugavam:

  1.  Ühe käe meetod 1. Asetage lääts nimetissõrme tippu. Kontrollige, kas lääts on õiget pidi. Uurige nimelt, kas läätse servad ikka tõusevad ülespoole, mitte ei lange alla. Lääts peab sõrme otsas olema nagu kauss, mitte nagu taldrik. Kui lääts läheb tagurpidi silma, ei ole vaja muretseda, kuna sellisel juhul on lääts veidi ebamugav, kuid haiget see ei tee. Võtke see uuesti silmast ära, loputage hooldusvahendiga ja pange õiget pidi silma. 2. Pead otse hoides ja otse ette vaadates tõmmake alalaug domineeriva käe keskmise sõrmega alla. 3. Tõstke pilk endast kõrgemale ja fikseerige see. Seejärel asetage lääts õrnalt oma silmavalge alumisele osale. Vaadake alla, et lääts saaks paigutuda õigele kohale. Eemaldage nimetissõrm ettevaatlikult ja laske alalaug õrnalt lahti. Sulgege silmi hetkeks – lääts asetub ise silma keskosale. Kui lääts ei lähe paigale pange silm kinni ja pööritage silmi. Võite ka läbi lau läätse lükata. Kui Teil on raskusi läätse silma asetamisel ühe käega, siis proovige seda teha kahe käega. Alguses, kui kogemusi napib, on kahe käe meetod lihtsam.
  2. Kahe käe meetod 1. Asetage lääts nimetissõrme tippu, teise käe keskmise sõrmega tõstke ülalaug üles. Proovige võtta kinni hästi ripsmete servast ja hoidke tugevalt, et silmlaug ei liiguks. 2. Tõmmake alalaug parema käe keskmise sõrmega alla. Vaadake kogu aeg läätse ja asetage see õrnalt silma värvilisele osale. Laugusid samas asendis hoides vaadake alla ja laske ettevaatlikult lahti kõigepealt alumine ning siis ka ülemine silmalaug. Algul on silmas kerge ebamugavustunne, mis läheb kiirelt üle . Kui ebamugavustunne ei möödu, siis kontrollige, kas lääts on ikka asetunud siledalt värvilise silmaosa peale. Kui ärritus ei kao, on võib-olla sattunud väike võõrkeha läätse ja sarvkesta vahele või on lääts pahupidi. Lääts tuleb silmast eemaldada, loputada ja uuesti asetada. Nii läätse silmapanekuks kui äravõtmiseks on põhiliseks eelduseks see, et silm oleks maksimaalselt avatud, laud sedavõrd hästi fikseeritud, et pilgutamine oleks võimatu.

Läätsede silmast eemaldamine:

1. Peske ja kuivatage oma käed.

2. Vaadake üles, tõmmake vasaku käe keskmise sõrmega alalaug alla ja pange domineeriva käe nimetissõrm läätse alumisele servale. Tõmmake lääts alla. Ise vaadake veidi ülespoole. Võtke lääts õrnalt pöidla ja nimetissõrme vahele (ärge puudutage läätse küünega) ja eemaldage silmast. Ärge vajutage sõrmi tugevalt kokku, et vältida läätse kleepumist. Kui see ikka juhtub, siis kastke lääts hooldusvahendisse, asetage peopesale ja proovige õrnalt nimetissõrmega läätse lahti lükata. Asetage lääts konteinerisse või ühepäevased läätsed visake lihtsalt ära.

0
    Ostukorv (0)
    Ostukorv on tühiTagasi esilehele