Kuiva silma sündroom on seisund, mis tekitab pikaajalist ja tõsist silmade kuivust. Enim põhjustab see silmades kipitust, kraapimist, liivatera tunnet, punetust ja ka vesiseid silmi. Kuiva silma korral on probleemiks pisarate tootmise häirumine või pisaravedeliku kvaliteedi muutus.

Noorematel inimestel põhjustavad kuiva silma enim väliskeskkonnast tulenevad tegurid. Nendeks on näiteks siseruumide ebapiisav niiskustase, arvutiga töö ja kontaktläätsede kandmine. Lisaks veel allergiad, rasedus, A vitamiini puudus ja mõningad ravimid. Ka laseroperatsiooni järgselt võib tekkida silmade kuivus.

Vanematel inimestel on peamiseks kuiva silma põhjustajaks ealised iseärasused (nt pisaravedeliku vähene tootmine), lisaks ka erinevad silmahaigused ja silmaoperatsioonid. 

Arvutiga töötades tekib tihti kuiva silma tunne just vähese pilgutamise tõttu. Kui normaalselt pilgutame ühe minuti jooksul 15-20 korda, siis intensiivse lähitöö korral pilgutame kordades vähem. Just vähene pilgutamine on enimlevinud põhjus, miks tekib tunne, et silmad on kuivad ja ärritunud.

Kuiva silma sündroomi diagnoosimine põhineb peamiselt kaebustel ja sümptomitel, kuid võimalik on teostada ka mõningaid kuiva silma teste. Kui kahtlustad, et ka Sinul võib olla probleeme kuiva silmaga, siis pöördu nõustamiseks oma optometristi või silmaarsti poole.

Peamiseks abivahendiks kuiva silma korral on silmatilgad, kuid olenevalt mille tõttu on probleem tekkinud võib lahenduseks olla ka midagi muud (nt pisarakorgi vahetus, ravimite muutmine, silmavitamiinid või kontaktläätsede vahetus).