On selge, et digitaalsed seadmed on meie igapäeva elu lahtumatuks kaaslaseks. Nutitelefonid, sülearvutid, televiisorid jne on meiega varajastest hommikutundidest kuni hilise õhtuni nii tööl kui ka vabal ajal. Enamik neist seadmetest on mõeldud lähidistantsil kasutamiseks, mille tõttu on meie silmad pidevalt seadmetest tulevast sinisest valgusest mõjutatud. 

SININE KIIRGUS, MIS SEE ON?

Valgus on elutähtis mitmete nägemisfunktsioonide täitmisel, see aitab inimesel näha paremini ehk tõstab nägemisteravust , kontrasti ning aitab tajuda värve. Lisaks on see oluline ka muude kehas toimuvate funktsioonide täitmisel, mis pole nägemisega seotud. Näiteks, valgus aitab reguleerida ärkveloleku- ja magamisaega.

Päikesevalgus koosneb infrapunakiirgusest, nähtavast valgusest ja ultraviolettkiirgusest. Inimese silmi mõjutavad neist põhiliselt UV-kiirgus ning nähtava valguse spektrist sinine valgus. Meie räägime lähemalt nähtava valguse sinisest osast.

Sinine valgus asub nähtava valguse spektri madalamas osas ning see jääb vahemikku 380-450nm.

Selline kiirgus ulatub tugevamalt silma sisse ning võib kahjustada võrkkesta, mis võtab vastu väljast sisse tuleva info.  Sinise valguse  hulk varieerub kellaajast, asukohast ja aastaajast.  Keskmine sinise valguse hulk päikesepaistelisel päeval on 25% kuni 35%.

ENAMLEVINUD SÜMPTOMID.

Loomulikule sinisele valgusele lisaks kiirgavad seda kunstlikult fluorestseeruvates lambid ja  digiseadmed. 2012.aastal USA-s tehtud uuringud näitavad, et rohkem kui 34% inimestest veedavad neli kuni kuus tundi päevast  tahvelarvuteid, nutiseadmeid jms. kasutades. 14%  inimesi kasutab neid lausa 10 kuni 12 tundi päevas.  Seetõttu pole imestada, et üha enam inimesti kaebavad:

  • punaste ja ärritunud silmade;
  • kuivade silmade;
  • uduse nägemise;
  • väsimuse;
  • selja, kaela ja õlavalude;
  • peavalude üle.

LAHENDUS PROBLEEMILE – HOYA BLUECONTROL PINNAKATTEGA KLAASID.

1941. aastal asutasid kaks Jaapanist pärit venda Shoichi ja Shigeru Yamaka optilise klaasi tootmistehase Hoya Tokio linnastusse, tänapäeval teame seda Hoya Korporatsiooni nime all.  Nüüdseks on Hoya pürginud maailmaturule ning saanud üheks juhtivaks optilise klaasi tootmise ettevõtteks. 2013.a veebruaris tutvustatati uue põlvkonna Hoya BlueControl pinnakattega läätsi ning 2014.a märtsiks jõudsid Jaapani klaasid Euroopa turule.

BlueControl pinnakattega plastikust klaasid näevad välja nagu tavaliselt läbipaistvad klaasid. Need aitavad aga neutraliseerida LCD ja LED ekraanidelt tulenevat sinist valgust, mistõttu on klaaside peegeldus vaevumärgatavalt lillakas-sinine. Klaasid on õrnalt kollaks-pruuni tooniga, et oleks mugavam vaadata nt nutitelefone jms., vähendades koheselt helke ning silmadel lasuvat pinget. Kate pakub igapäevaselt digiseadmeid kasutades mugavamat ning vabamat vaatamist ning paremat kontrastitaju.

Hoya BlueControl

 HOYA BLUECONTROL PINNAKATTE LISAVÄÄRTUSED

Lisaks suurepärasele nägemismugavsele, on BlueControl pinnakate ka muus osas kõrgtasemel. Sellel on kõige vastupidavam kaitsekiht maailmas ehk 5x kriimustuskindlam kui Hoya standard peegeldusvastane kate. Kate hülgab mustust, vett ning on antistaatiline, mis teeb klaaside puhastamise kergeks.

 KELLE SOBIB HOYA BLUECONTROL KATE?

Hoya BlueControl pinnakattega klaasid sobivad neile inimestele, kes töötavad pidevalt nutitelefonide, tahvelarvutide jta teiste ekraanide taga. Lisaks pehmendab kate ka kunstvalguses, nt kaubanduskeskustes töötavate inimeste nägemist. BlueControl kattega prilliklaase ei pea tegema alati tugevustega. Inimestele, kelle nägemine nii lähedale kui ka kaugele on korras, võivad teha ka 0-tugevusega klaasid.

 HOYA BLUECONTROL PINNAKATTE MAKSUMUS

BlueControli pinnakatte hind sõltub sellest, milliseid prilliklaase klient soovib. Valikus on erinevate õhendustle ning distantsidele mõeldud klaasid.  Pinnakatet saab panna ainult plastikust klaasidele.

Tavaliste ühevaateliste prilliklaaside hind ilma õhenduseta on alates 68eurot/paar.

Kontoriprogressiivid on mõeldud mitmele distantsile vaatamiseks ruumis sees ning nende klaaside hind ilma õhenduseta algab 158eurost/paar.

Progresseeruvad prilliklaasid on mõeldud kõikidele distantsidele vaatamiseks, nende hind ilma õhenduseta on 272eurot/paar.


KASUTAJAKOGEMUS

Urmas Piik, Pupilo tegevjuht

"Kuigi silmad on mul terved ja näen nii kaugele, kui lähedale hästi, siis tihti oli päevi, kus õhtu lõpuks olid silmad päris väsinud. Täiesti tavaline oli see, et kasutades terve päeva jooksul pidevalt erinevaid ekraane (sülearvuti, monitor, telefon, tahvelarvuti ning lisaks ka TV), siis õhtu lõpuks olid silmad punased ja seda isegi siis, kui olin kasutanud niisutavaid silmatilku. Nii otsustasingi meie optometristi Hele Metsa soovitusel teha väikene investeering enda silmadesse ning ostsin endale Hoya BlueControl pinnakattega klaasid ja ma ei ole kordagi seda otsust kahetsenud.

Kui esmalt vajas kõige rohkem harjumist see, et kontorisse jõudes üldse prillid ette panna (ei ole ma ju kunagi varem prille kandnud), siis pärast mõnenädalast meeldetuletamist sai see harjumuseks ning nüüd minu silmad mind tänavad. Pole enam õhtuti olnud seda tunnet, et terve päev mingeid ekraane vaadates on mu silmad korraliku koormuse saanud. Minu arvates on silmad on meil niivõrd väärtuslik vara ning kõik võiks teha selle investeeringu ning kasutada just BlueControll pinnakattega klaase. Ja miks mitte kasutada neid ka siis, kui tegelikkuses ei peaks prille kasutama!? Usun, et nii võib saada nii mõnestki silmadega seotud probleemist priiks, mis meid muidu kimbutama tuleks. :)"