KKK

Helista meile: +372 5682 1121

E-R 09:00-17:00

Blefariit – üks sagedasti esinev silmahaigus.

Blefariiti – selle all peetakse silmas laugude põletikku ja ärritust, mis esineb igas vanuses inimestel. Blefariit ei kahjusta otseselt nägemisteravust, kuid ta võib olla pikaajalise ebamugavustunde põhjuseks.. Haigust soodustavad stress, sagedane põdemine, organismi kaitsevõime nõrgenemine, suitsetamine ja ebasobivad kosmeetikavahendid. Sellel haigusel võivad olla ka geneetilised põhjused.

Blefariidi tagajärjel võivad tekkida  teised silmahaigused nagu kuiv silm, limaskesta ja sarvkestapõletik, rahetera ja  odraiva.


Blefariidi korral tekib  lauservade punetus, kipitus, sügelemine, põletustunne. Ripsmete vahel võivad olla ketukesed, laienenud veresooned. Hommikuti võivad olla rähmased ka ripsmed


Blefariidil eristatakse 2 vormi:


1. Eesmine blefariit. ehk välimine lauserva põletik haarab ripsmete piirkonna (stafülokokknakkus või kõõmatõbi);

2. Tagumine blefariit haarab lauserva silmamuna poolset osa, kuhu avanevad rasunäärmed, mida nimetatakse meibomi näärmeteks. Tagumine blefariit ehk meibomiit  on seotud meibomi rasunäärmete rasu eritamise häirega. Meibomi näärmete ülesanne on toota silma pinda katva pisarkile koostises vajalikku rasu.

Sageli esinevad eesmine ja tagumine blefariit koos.

Kuna blefariit on krooniline haigus, siis on ka ravi pikajaline. Kahjuks täielikult seda välja ravida pole võimalik, kuid sümptome saab leevendada. Kõige olulisem on laugude pidev hügieen ja massaz. Eesmärk on eemaldada ripsmete vahelt ketud ja sinna kogunenud mikroobid ning massaziga parandada meibomi näärmete  tööd.

Kuidas see hooldus välja näeb:

  • Kõigepealt tuleb laugudele asetada sooja veega niisutatud vatipadjake nii umbes 2-5 minutiks (et lapp oleks veel soe);
  • Lauserva puhastamiseks  kasuta vatipulgakesi , mis on niisutatud beebisampooni 1:10 –le lahusega või puhta veega. Hõõru vatipulgaga horisontaalselt üla- ja alalau ripsmete piirkonda samal ajal  lauserva teise käega pingul hoides. Nii eemaldad ketud ja mikroobid;
  • Siis masseeri ülalaugu ülalt alla ja alalaugu alt üles. See soodusta näärmetest sekreedi väljumist. Lõpuks määri lauservadele arsti poolt kirjutatud silmasalvi.

Sooja kompressi ja laugude massaaži võiks esialgu teha 2 korda päevas, edaspidi üks kord päevas. Samal ajal on soovitav kasutada lipiide sisaldavaid kunstpisaraid.

Silmalaugude igapäevaseks hügieeniliseks hoolduseks võib kasutada ka Systane Lid Wipes-d. Need ühekordselt kasutatavad  eelniisutatud lapikesed eemaldavad mustuse ja meigijäägid. Lapikesed on ühe kaupa pakitud, hüpoallergilised ja neil puudub ärritav toime.  Algul tuleb suletud kotikest hõõruda nii, et tekiks vaht ja seejärel avage kotike, sulgege silm, pühkige  silmalaugu ettevaatlikult mitu korda pikisuunas. Korrake sama teisel silmal uue lapikesega. Siis loputage silmi puhta sooja veega ja kuivatage tupsutavate liigutustega.

Raskematel juhtudel kasutatakse antibiootikumi ja hormooni sisaldavaid silmatilku ja/või silmasalvi ning suukaudseid antibiootikume.

Viimase aja uuringud on tõestanud, et omega-3 rasvhapete lisamine toidule vähendab blefariidist, meibomiidist ja kuivast silmast põhjustatud sümptomeid ja parandab rasunäärmete tööd.  Seega on soovitav suurendada omega -3 rasvhapete tarbimist. Nimetatud rasvhappeid sisaldavad rohkelt rasvased merekalad (lõhe, heeringas, forell), rapsiseemned, sojaoad, linaseemned ja neist valmistatud õlid. Samuti võib kasutada toidulisandeid.

Blefariit allub ravile aeglaselt. Sageli võib sümptomite vähenemine aega võtta paar nädalat kuni paar kuud, seega peab olema järjekindel ning ei tohiks laugude hoolitsusest , massaažist ning ravimite tarvitamisest loobuda.

0
    Ostukorv (0)
    Ostukorv on tühiTagasi esilehele